Zakres naszych usług:
- Metody fizyczne
- para wodna (ok. 105 stopni Celsjusza)
- ozon
- promieniowanie
Wymienione metody podane są w kolejności wzrastającej skuteczności.
Parą wodną zwykle dezynfekuje się wyposażenie sanitarne.
Ozonowanie natomiast polega na neutralizowaniu szkodliwych substancji cząsteczkami tlenu. Tlen ten ma inną postać niż tlen zawarty w powietrzu, którym oddychamy. Metoda ta hamuje namnażanie roztoczy, eliminuje alergeny i drobnoustroje, a także likwiduje uciążliwe zapachy.
Z kolei promieniowanie UV o długości fali ok. 256 nm niszczy drobnoustroje znajdujące się zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach przedmiotów. Jest więc metodą o najwyższej skuteczności. Doskonale sprawdza się w sytuacjach: wynajmowania stancji, dezynfekcji pomieszczenia po kwarantannie lub po zmarłej osobie. Zalecamy stosowanie jej profilaktycznie minimum raz na pół roku. Na czas naświetlania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta.
- Metody chemiczne:
- alkohol etylowy i izopropylowy
- związki halogenowe (na przykład jodyna)
- aldehydy
- fenole
- utleniacze
W przypadku dezynfekcji chemicznej bardzo ważnym czynnikiem jest poziom wilgotności powietrza – w pomieszczeniu nie może być zbyt suche powietrze. W tym celu uprzednio pomieszczenie nawilżane przy pomocy waporyzatora.
- Metoda termiczno-chemiczna
Jest to połączenie metody chemicznej z działaniem wysokiej temperatury. Polega na wykorzystaniu jednego z wyżej wymienionych związków chemicznych z udziałem wysokiej temperatury. Podwyższona temperatura zapewnia wyższą skuteczność dezynfekcji chemicznej.
Część preparatów używanych do dezynfekcji chemicznej ma drażniący wpływ na układ oddechowy człowieka. Dlatego też dezynfekcji zazwyczaj dokonuje się bez uczestnictwa właścicieli lokalu celem ochrony ich zdrowia. Po dezynfekcji pomieszczenie zostaje wywietrzone i następnie jest już bezpieczne w użytkowaniu.
Dezynfekcja, inaczej nazywana odkażaniem, jest bardzo często kojarzona z brudną czynnością związaną ze wdychaniem duszących oparów.
Jest to zabieg, którego nadrzędnym celem jest wyeliminowanie z mieszkania lub biura chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów oraz pierwotniaków.
Dezynfekcja powierzchni nie zawsze oznacza całkowite wyjałowienie. Pełen proces dezynfekcji równoznaczny jest z pozbyciem się form przetrwalnikowych wyżej wymienionych drobnoustrojów.
Zabieg dezynfekcji wykonywany jest metodą fizyczną, chemiczną lub termiczno-chemiczną. Są one potrzebne nie tylko w momencie bezpośredniego zagrożenia, ale też są wykonywane profilaktycznie w przypadku pomieszczeń i powierzchni narażonych na zakażenie.
Wykorzystywane przez nas substancje są biodegradowalne, bezpieczne dla środowiska i organizmów żywych. Nadają się jednakowo do dezynfekcji powierzchni płaskich wykonanych z tworzyw sztucznych czy drewna, a także skomplikowanych maszyn czy urządzeń z metalu lub szkła. Im dłuższy czas czyszczenia i im wyższe stężenie substancji, tym wyższa skuteczność przeprowadzonej dezynfekcji.
Nasz personel zapewnia profesjonalne doradztwo w kwestii wyboru najlepszej metody dezynfekcji, sprawne działanie i długotrwałe efekty. Przed zastosowaniem generalnej dezynfekcji doradzamy skorzystanie z naszego serwisu sprzątającego – aby efekt odkażania był bliski 100%.